Turbūt ne vienam alaus mėgėjui ir žinovui Belgija yra pažadėtoji žemė, kur alus teka kanalais. Ir mes seniai svajojome ten nuvykti, o nuvykę įsitikinome: tai puiki alaus šalis. Alaus (ir ne bet kokio, o dažniausiai gero) yra visur. Net nuėjęs valgyti sušių, tikėtina, gausi neblogo belgiško alaus. Jau nekalbant apie specializuotas parduotuves, kuriose norisi pulti ant kelių, kelti rankas į viršų ir dėkoti aukštesnėms jėgoms, kad tokios vietos egzistuoja. Baruose alaus pasirinkimas, be abejo, taip pat didelis, tačiau labiausiai nustebino iki vėlumos (arba kiaurą parą) dirbančios parduotuvėlės, kuriose alaus pasirinkimas didesnis negu mūsų Gero Alaus Parduotuvėse. Būtent tos parduotuvėlės mus porą vakarų ir gelbėjo. Ačiū nenuilstantiems imigrantams, kurie dirba iki paryčių, kad tik vietiniai galėtų anksčiau užsidaryti!

Ko nedaryti Briugėje

Atsakymas: niekur neiti iš anksto nepasitikrinus darbo laiko. Dėl to mums, naivuoliams, 8 vakaro teko pabučiuoti duris nuėjus į garsiąją parduotuvę/barą 2be Beer Wall. Uždaryta, nustembame mes. Tada kyla pasipiktinimas: koks baras dirba iki 19.30? Kiek padūsavę susitaikome su likimu ir traukiame į nusižiūrėtą ‘t Brugs Beertje. Čia durys neužrakintos, bet mūsų niekas nebelaukia. Lapelis ant stiklo byloja: „Vietų nėra“. Nusprendę, kad nelauksime, kol jų atsiras, vakarą sausakimšame bare išmainėme į romantišką pasisėdėjimą ant viešbučio kambario palangės. Už metro jau teliūskuoja kanalas, pro šalį plaukioja gulbės, o mudu sėdime, gurkšnojame aukščiau minėtoje parduotuvėlėje pirktą alų ir dūsaujame: gera… Tą vakarą ragavome vietinį alų: De Halve Maan išvirtą tripelį su laukinėmis mielėmis Straffe Hendrik Wild ir tripelį Fort Lapin 8.

inbruges

Straffe Hendrik Wild buvo nuostabus, teko pirkti dar; Fort Lapin 8 buvo tik vidutiniškas.

O kalbant apie tai, ką Briugėje reikėtų nuveikti, būtina apsilankyti jau minėtoje 2be Beer Wall ir De Halve Maan rengiamose ekskursijose po daryklą (vietoje veikia ir firminė parduotuvė). Dar Briugėje netoli žymiosios varpinės veikia alaus muziejus, be to, kiekviena užeiga siūlo tame mieste virto alaus.

beerwall

2be Beer Wall pasirinkimas stulbinantis.

Briuselis: nuo rojaus iki pragaro tik vienas žingsnis

moederlambic

Bare Moeder Lambic. Dešiniajame apatiniame kampe – nuostabusis Montegiocco Open Mind.

Kadangi Briuselyje turėjome daugiau laiko, tai ir barų daugiau apvaikščiojom, ir alų dar įvairesnių priragavom. Patį pirmą vakarą pavargę ir sumurę po skrydžio pasistiprinti bėgome į Moeder Lambic Fontainas. Gausus alaus pasirinkimas, draugiškas ir greitas aptarnavimas ir puikių vietinių sūrių lėkštė mus kaip mat atgaivino. Nors buvome pasiryžę kelionės metu ragauti tik belgišką alų, nepajėgėme atsispirti pagundai prisiminti itališko Montegiocco alaus skonį. Paragavome su vynuogėmis virto Open Mind. Čakros tikrai atsivėrė! Puikus daugiasluoksnis alus, daugiau nėra ką ir pridurti. Baras taip pat puikus, verta apsilankyti būnant tame Briuselio kampe.

biercircus1

Klounai ir gardus maistas – tai Le Bier Circus.

Dar vienu nuostabiu potyriu tapo apsilankymas kiek toliau nuo turistų apsėsto centro esantis Le Bier Circus. Nors langus ir sienas puošiantys klounai šiek tiek baugino, pora gurkšnių gero alaus visas abejones išsklaidė. Alaus cirke pasirinkimas gausus, visi alūs sugrupuoti pagal stilius  – vienas malonumas pamažu vartyti ir rinktis. Be to, ten yra ir senų brandintų alų. Jų kainos svyruoja nuo „šiandien dar galiu sau leisti“ iki „šitam reikėtų nusiteikti iš anksto“.

Brandintų alų pasirinkimas Le Bier Circus

Brandintų alų pasirinkimas Le Bier Circus

Virtuvė taip pat gera, jie siūlo kelis patiekalus su alumi – juos ir rekomenduojame rinktis, ypač jautienos troškinį su Westmalle Trappist alumi. Sodraus, ryškaus skonio mėsa tirpte tirpo burnoje. Po dar vieno bokalo alaus nesinorėjo niekur daugiau eiti, nes neatrastų alų dar liko.

biercircus2

Visi Le Bier Circus ragauti alūs: (1) sauso apyniavimo Hommel: nuviliantis; (2) Saison Dupont: nors atrodo lengvas, jėgos turi; (3) 20+1 Bier Circus, išvirtas Brouwerij den Hopperd: švelnus ir gerai subalansuotas; (4) Watou kvietinis: pirmuoju smuiku čia griežia kalendra

Bet niekas nesako, kad tų atradimų negalima daryti kitur. Kaip tarėme, taip ir padarėme – nusileidome į patį Briuselio centrą. Ir kur daugiau eiti, jei ne į legendinį barą Delirium Cafe, dabar virtusį visa girtuoklystės valstybe, vadinama Delirium Land. Ta vieta yra tarytum juodoji skylė, įtraukianti viską, kas dar kruta (ir po to išspjaunanti nebepaeinančius). Gatvėje nugirsti vienos merginos žodžiai geriausiai atspindi to baro trauką: „Kiekvieną vakarą atsiduriu Delirium Cafe, bet net nežinau, kur tas baras yra!” Taip ir yra – žmonių srautas tave, bemaklinėjantį po Didžiąją aikštę, staiga nuneša į kažkokį studentų vakarėlį. Daug triukšmo, daug alaus, daug dainų. Nespėji nė apsidairyti, o jau spraudiesi kažkur kampe su alaus bokalu rankoje. Vienas baras, kadaise gyręsis turįs didžiausią alaus pasirinkimą pasaulyje, išaugo, mutavo ir dabar girdo ne tik alaus, bet ir tekilos, romo, kokteilių mėgėjus. Delirium Land atsiduria visi: ir tie, kurie sąmoningai ateina, ir turistai, atvedami gidų, ir su minia atklydę naivuoliai. Pastarieji kaipmat išpučia akis, pasisukioja ir neša kudašių. Beje, vėlyvą vakarą nešti kudašių tenka ne vienam, nes vietų ramiai prisėsti ir pagurkšnoti alų nėra. Todėl į Delirium Land geriau ateiti anksti vakare, kai net vienas kitas staliukas dar būna laisvas ir girti škotai neišpažįsta praeiviams neblėstančios meilės.

Delirium Cafe

Delirium Cafe ankstyvą vakarą

Laimė, Delirium Cafe – tai ne visas Briuselis. Norintys ramiai pasėdėti tikrai ras patinkantį barą, net jei jame alaus pasirinkimas bus kuklesnis. Štai mes sprukdami iš tos pragaro skylės užklydome į kažkokį barą/klubą, kur grojo tranki muzika ir dauguma gėrė kokteilius. Mes pasiėmėm po blond(in)ą, susėdom lauke ir mėgavomės maloniu šeštadienio vakaru. Ak, Belgija!

Po šitos kelionės mūsų meilė ir pagarba alui ir jo įvairovei tik dar labiau išaugo. Belgija maža, bet tokia įvairi, kad kiekvienas norintis ras ne tik savą alų, bet ir savą vietą jį ragauti. Nepatinka miesto triukšmas? Pirmyn į miestelius ir kaimelius, kur laukia nedidelės šeiminės daryklos! Norite tik parsivežti alaus, kurį vėliau ramiai išgurkšnotumėte namie? Įvairaus dydžio ir plauko specializuotos (ir ne visai) parduotuvės laukia išskėstomis rankomis! Išvykdami palikome Belgijoje po dalelę širdies. Gal vieną dieną grįšim jos pasiimti.