Mes jau ne sykį kalbėjome (ir tikriausiai rašėme) apie tai, kad Lietuvoje dar nebuvo tokio didelio alaus (ir užsienietiško, ir savo) pasirinkimo. Turbūt rečiausiai kas kelis mėnesius rinkoje vis pasirodo tai lietuviška naujiena, tai naujas iš užsienio atgabentas prekės ženklas. Panorėjęs gali kas vakarą gurkšnoti vis kitą alų ir neatsibos kokius… na, gerai, turbūt tuos pačius kelis mėnesius, bet vis dėlto įvairovė stulbinama ir ji turėtų tik didėti. Iš dalies už tai turime padėkoti Sanitex sukurtam Alaus gidui, per kurį į Lietuvos žemelę pateko  ne vienas neblogas amerikietiško, belgiško ir net itališko alaus pavyzdys.

Jie pristatė ir dar pernai lentynose pasirodžiusius Kona Brewing Company butelius tiesiai iš Havajų. Na, gerai, ne tiesiai tiesiai – tas alus pirma pateko į Europą ir tada jau į Lietuvą. Bet vis tiek! Turim havajietiško alaus! Trūksta tik gėlių girliandų, ugnikalnių ir daugiau saulės. Kad būtų dar tiksliau, reikia paminėti, jog alus tikriausiai buvo išvirtas žemyninėje Amerikoje, išpilstytas į butelius ir tada iškeliavo į Senąjį žemyną. Tačiau alaus darykla, įsikūrusi pačiuose Havajuose, Oahu saloje, tvirtina atidžiai prižiūrinti viso kitur išvirto alaus kokybę. Belieka tuo tikėti. Pati darykla pirmąjį alų išvirė 1995 m. Tai dviejų žmonių: tėvo ir sūnaus, – darbo vaisius. Svajojo jie virti kokybišką alų, atskleidžiantį Havajų esmę. Mūsų nuomone, tai pavyko – alus gaivus, lengvas ir dvelkia atogrąžomis (tiek kiek galim nuspėti grįsdami savo nuomonę stereotipais). Bėgant metams darykla išsiplėtė, turi kelis barus Havajuose ir gamybines patalpas žemyninėje Amerikoje. Jas įsteigė norėdami mažiau kenkti aplinkai. Kona Brewing apskritai rūpi ekologija – jie daug ką perdirba, panaudoja iš naujo, siekdami užtikrinti, kad poveikis taip numylėtai gamtai: vandenynui, kalnams, džiunglėms ir viskam, kas juose ir tarp jų, – būtų kuo mažesnis. Gražu ir romantiška, bet mums vis dėlto labiau rūpi alus.

Į Lietuvą atkeliavo keturios pagrindinės Kona Brewing Company verdamos rūšys. Po degustacijos paaiškėjo, kad tai kokybiškas, bet neįpareigojantis alus, kuris tikriausiai būtų dar skanesnis čilinant paplūdimyje. Norintys rimtesnio ir filosofiškesnio alaus sukit į Šiaurę, kur nors Skandinavijon arba kad ir į šiauresnes mūsų Baltjos seses. Bet jei reikia vasariško alaus, skaitykit toliau.

kona brewing

Longboard Island Lager, 4,6 % ABV

Išvaizda: Poskaidris medaus spalvos kūnas su žema greitai nusėdusia balta puta.

Aromatas: Salsvas – medus, pievų gėlės.

Skonis: Pirmiausia plūstelėja salsvas salyklas su medaus atspalviu, netrukus jį išstumia gana ryškus, bet malonus kartumas.

Gomurys: Smarkiai gazuotas, gaivinantis.

Bendras įspūdis: Lengvas ir paprastas lageris, kurį iš kitų išskiria sodrūs, bet gomurio nerėžiantys apyniai.

kona brewing

Big Wave Golden Ale, 4,4 % ABV

Išvaizda: Šiaudų spalvos kūnas su nedidele balta puta.

Aromatas: Subtilus ir gaivus, nuspalvintas mangų ir ananasų atspalviais. Gaila, greitai blėsta.

Skonis: Čia kartojasi tie patys mangai, bet švelnesni. Paskutinis akcentas – subtilus apyniškas kartumas.

Gomurys: Smarkiai gazuotas, vidutiniškai ilgai išliekančio skonio alus. Sausokas.

Bendras įspūdis: Ir šis kokybiškas, ir šis lengvas. Iš vidutinybės prarajos jį ištraukia minėtieji egzotiniai vaisiai.

kona brewing

Fire Rock Pale Ale, 5,8 % ABV

Išvaizda: Drumstokas vario spalvos kūnas su baltos putos žiedu.

Aromatas: Silpnas! Lengva karamelė ir žolelės.

Skonis: Čia pinasi karamelė, degintas cukrus ir žoliški apyniai. Alus gana minkštas.

Gomurys: Vidutiniškai gazuotas, ilgai išliekančio skonio alus.

Bendras įspūdis: Ta jo skonių pynė virsta labai keistu ir sunkiai nusakomu rezultatu. Nors aromatas nežadėjo nieko gero, skonis įrodė, kad alus vertas bent šiokio tokio dėmesio.

kona brewing

Castaway IPA, 6 % ABV

Išvaizda: Poskaidris vario spalvos kūnas su nediduke balta puta.

Aromatas: M! Egzotiniai vaisiai… ir… priplėkimas? Virtuvės skuduras? Rimtai – visai tai atogrąžų puokštei draugiją palaiko nelabai malonus aromatas.

Skonis: Kartumas tvirtas ir malonus, su ryškiomis citrinų žievelės ir pušų natomis. Jį šiek tiek atsveria subtilus saldumas.

Gomurys: Vidutiniškai gazuotas labai ilgai išliekančio skonio alus.

Bendras įspūdis: Gana nuosaikus IPA (ir ne blogąja prasme). Kartumas ryškus, tvirtas, todėl tiks tiems, kurie nemėgsta, kai apyniai išgraužia viską. Beje, šitą medžiojom ilgiausiai (bent jau Klaipėdoje). Jei ne jis, apžvalga būtų pasirodžiusi turbūt prieš porą mėnesių, bet norėjom pristatyti visus Lietuvoje prieinamus šitos daryklos egzempliorius.